2011-04-28

Ubuntu un Unity solu solī ir klāt!

Sveiciens visiem jaunajā ērā! Beidzot ilgi gaidītā revolucionāri evolucionārā Ubuntu versija 11.04 ar Unity kā galveno grafisko saskarni ir klāt. Kā esmu minējis, ar šo laidienu saistās daudz dažādu diskusiju, strīdu, šaubu, slavinājumu... Galvenokārt tas ir zināmā mērā drosmīgā soļa dēļ nomainot veco mīļo GNOME Panel pret Unity. Tiesa, joprojām GNOME Panel ir pieejams un joprojām nevienam nav liegts instalēt papildus grafiskās vides - Ubuntu kā atvērtā sistēmā viss tas ir iespējams. Tomēr noklusētā vide ir noklusētā, un to lietos neapšaubāms vairākums Ubuntu lietotāju.

Kas tad ir jauns? Vispirms jau Unity - ja kāds vēl nezin, tad tā ir Canonical pašu izstrādātā grafiskā vide, kas darbojas uz GNOME platformas (šajā laidienā vēl tiek izmantots pārbaudītā un stabīlā 2.32 versija, taču nākotnē plānots pāriet uz 3.0). Tātad savā būtībā vide nemainās tik radikāli, kā mainās "skatījums" uz to. Canonical un Maikls ir ļoti detalizēti piestrādājuši pie savas vīzijas par to, kādai vajadzētu būt nākotnes lietojumvidei. Ja esat iepriekš mēģinājuši Unity vecajās versijās, varu ieteikt to izmēģināt vēlreiz, jo darba apjoms, kas ieguldīts Unity noslīpēšanā, ir apjomīgs un uzlabojumi ir labi pamanāmi. Otrs ir ļoti daudzie papildinājumi Ubuntu Software Center (Ubuntu programmatūras centrs), kur beidzot ir nopietni piestrādāts pie maksas programmatūras pirkšanas, caurskatīšanas, recenziju došanas un novērtēšanas. Jāpiezīmē, ka pieejamās maksas programmatūras apjoms palielinās katru dienu. Vēl protams jaunajā Ubuntu atradīsiet daudzu lietotņu jaunākās versijas, tai skaitā LibreOffice 3.3 programmatūru, kas ir OpenOffice.org turpinājums un kura izskatās labāk kā nekad. Arī noklusētā multimediju atskaņošanas programmatūra ir nomainīta uz Banshee 2.0, kas izskatās eleganti un pievilcīgi un, starp citu, ir pieejama arī lietošanai Microsoft Windows vidē.

Šis laidiens iezīmē arī nelielu seperātismu GNOME pasaulē. GNOME vide ir piedzīvojusi savu trešo lielo laidienu, un tā noklusēti piedāvā GNOME Shell grafisko vidi, kas lai arī nedaudz, bet atšķiras no Unity (RedHat bezmaksas distribūcijas Fedora jaunākā versija piedāvās šo vidi kā noklusēto, tā iznāks maija beigās, šeit var lejupielādēt šis versijas betas dzīvo sistēmu izmēģināšanai un salīdzināšanai). Jāpiezīmē ka abas grafiskās čaulas Unity un GNOME Shell "stāv" uz pārējās vides (GNOME un GTK+ bibliotēkas) pleciem un Canonical sola, ka tai nav plānu atdalīties ar savu GNOME versiju un nākošajos Ubuntu laidienos šā gada rudenī un nākošā gada pavasarī tā izmantos jau jaunā GNOME 3 iespējas (kas starp citu ir daudz piemērotākas Unity funkcionalitātes nodrošināšanai nekā stabīlā, bet funkcionāli nepilnīgā vecā versija).

Lai arī daudzi lietotāji saskata šādā sācencībā lielus trūkumus kā vides fragmentāciju, kopumā programmu palaišana un izskats abās vidēs nemainās un arī ieplānotie attīstības virzieni ir ļoti līdzīgi. Tāpēc manuprāt šis ir patīkami satraucošākais laiks GNOME pastāvēšanas vēsturē un ceru ka abu grafisko čaulu draudzīga sacencība novedīs pie ērtākas datora lietošanas mums visiem. Arī ceru, ka rūpīgi izstrādātā Unity vide neliks vilties gan jaunpienācējiem, gan "vecajiem bukiem".

4 komentāri:

koko teica...

Viss ir supper, bet banshee ir sūds. Pie jau nedaudz lielāka mūzikas bibliotekas apjoma frīzo pie katras dziesmas. Nesmuki.

Unknown teica...

Ja godīgi, man arī Rhythmbox patīk labāk, jo lai arī Banshee izskatās smuki, viņš ir salīdzinoši jūtami lēnāks - pateicoties tam, ka rakstīts C#. Bet nu apt-get install/apt-get remove neviens nav atcēlis :)

Trueabout.me teica...

Apdeitoju savu sistēmu vakardien. Principā Unity patīk, tomēr vēl dažās vietās izjūtu grūtības. Varbūt aiz ieraduma, varbūt aiz tā, ka nemāku ti labi rīkoties ar unity. Vai ir kāds Unity shortkatu apraksts?

Anonīms teica...

Iesaku visiem pamēģināt Lielo Zilo Pogu "PRIEKŠSKATĪT". Jo īpaši pēc resna domu grauda sadzejošanas... Kūl.

Vai 11.04 latest greatest Live kaut kas īpaši jāprot, lai redzētu Unity darbībā?
Setingi ļaujas pārslēgt no malas uz stūri, bet panelis nauuuu...:(

MMedijiem nekā labāka par vlc nav - personīga preference, nestrīdēšos.