2011-04-07

GNOME 3 ir klāt. Ko nu? Svinam! :)

Tas ir klāt. Par spīti izaicinājumiem, ģimenes strīdiem (Maikls un Ubuntu puiši gan GNOME ir sirsnīgi apsveikuši ar laidienu, tā kā varbūt vēl viss nav zaudēts strīdos patiesību meklējot), ticības zudumiem sev un pasaulei GNOME 3 ir klāt. Ja ir vajadzīgs piemērs teicienam "Kas mūs nenogalina, padara mūs stiprākus", tad GNOME projekta pašreizējais stāvoklis varētu būt ļoti dzīvs piemērs.
Par to, kādi izaicinājumi un kādas problēmas vajāja GNOME projektu var izlaisīt daudzās vietās (mana jau iepriekš pieminētā netīrās veļas mazgāšana GNOME un Canonical ģimenē GNOME Planet). Pašu GNOME 3 veidotāju intervijas divās daļās par nu jau aizgājušo vēsturi varam lasīt GNOME Journal līdz ar skaisti uzrakstītu pamatinformāciju par to, kas tad ir tas jaunais, skaistais un izaicinošais GNOME jaunajā versijā, kā arī aizraujoši jaunumi Python un GTK+ komplekta programmētājiem.
Ja gribat uzzināt ko vairāk, ir pieejamas gan laidiena piezīmes (pirmo reizi latviski), kā arī gnome3.org vietne (pēdējā brīdī pievienotas angliskās virknes gan drusku bojā mūsu tulkojumu :)).
GNOME 3 sastāv no vairākām jaunām lietām - GTK+3, kas ir tiešām jauna cipara cienīga rīkkopa, kuras iespējas un robežas ir jūtami izpletušās ar šo laidienu. Otrā lieta protams ir izaicinoši savādākais GNOME Shell (Man patīk. Vai tev arī - pārbaudi izmantojot Fedora dzīvo sistēmu CD). Ir skaidrs, ka šis gads būs "karsts" ar diskusijām pa tēmu GNOME Shell versus Canonical Unity versus GNOME 2/GNOME 3 'rezerves variants'. Jā, nepārklausījāties, GNOME 3 ir pieejams arī klasiskais GNOME Panel variants (kā rezerves variants ja video karte neatbalsta 3D nepieciešamajā līmenī GS videi), pie tam šī lietotne ir pamatīgi iztīrīta no vecām kļūdām. Apakšā ir noticis milzīgs bibliotēku konsolidācijas un kļūdu labošanas process, tā kā vislielākos plusus redzēsim tad, kad programmētāji sāks portēt savas programmas.
Beigās piepildīšu, ka manas bažas nav piepildījušās - Ubuntu portēs Unity uz GNOME 3. Jā, joprojām būs izvēle kuru čaulu tad īsti lietot, bet to tad jau var atstāt lietotāja ziņā.
Gandrīz aizmirsu - dziļa paklanīšanās Rudolfam, kurš ar savu centību panāca to, ka GNOME 3 latviešu valoda ir viena no oficiāli atbalstītajām ar saviem 93%. Uz 3.2 plānojam sākt ķerties klāt lietotāju rokasgrāmatām.

3 komentāri:

Anonīms teica...

man uz viruāl boxa neiet ne suse ne fedora. Paziņo, ka gnoe 3 nevar ieladēties dēļ kaut kādas nesaderības, un ielādē gnome 2 un 3 miksējumu. Dīvaini, itkā daotrs tikai gadu vecs

Unknown teica...

Jā, aizmirsu norādīt, ka šī versija uz VirtualBox neies tāpēc, ka ir nepieciešams 3D grafikas atbalsts. Teorētiski VB tāds ir, bet tas nav 100% savietojams ar GNOME 3 Shell - tāpēc tāda reakcija.

Tāpēc es iesaku ierakstīt LiveCD un palaist uz mašīnas pa taisno. Fedora LiveCD ieteicu tāpēc, ka tajā dzelžu līmenī strādā viss 'neatejot no kastes', ieskaitot bezvadu tīklu un Bluetooth atbalstu.

Anonīms teica...

paldies par ieteikumu