Kas tad ir jauns? Vispirms jau Unity - ja kāds vēl nezin, tad tā ir Canonical pašu izstrādātā grafiskā vide, kas darbojas uz GNOME platformas (šajā laidienā vēl tiek izmantots pārbaudītā un stabīlā 2.32 versija, taču nākotnē plānots pāriet uz 3.0). Tātad savā būtībā vide nemainās tik radikāli, kā mainās "skatījums" uz to. Canonical un Maikls ir ļoti detalizēti piestrādājuši pie savas vīzijas par to, kādai vajadzētu būt nākotnes lietojumvidei. Ja esat iepriekš mēģinājuši Unity vecajās versijās, varu ieteikt to izmēģināt vēlreiz, jo darba apjoms, kas ieguldīts Unity noslīpēšanā, ir apjomīgs un uzlabojumi ir labi pamanāmi. Otrs ir ļoti daudzie papildinājumi Ubuntu Software Center (Ubuntu programmatūras centrs), kur beidzot ir nopietni piestrādāts pie maksas programmatūras pirkšanas, caurskatīšanas, recenziju došanas un novērtēšanas. Jāpiezīmē, ka pieejamās maksas programmatūras apjoms palielinās katru dienu. Vēl protams jaunajā Ubuntu atradīsiet daudzu lietotņu jaunākās versijas, tai skaitā LibreOffice 3.3 programmatūru, kas ir OpenOffice.org turpinājums un kura izskatās labāk kā nekad. Arī noklusētā multimediju atskaņošanas programmatūra ir nomainīta uz Banshee 2.0, kas izskatās eleganti un pievilcīgi un, starp citu, ir pieejama arī lietošanai Microsoft Windows vidē.
Šis laidiens iezīmē arī nelielu seperātismu GNOME pasaulē. GNOME vide ir piedzīvojusi savu trešo lielo laidienu, un tā noklusēti piedāvā GNOME Shell grafisko vidi, kas lai arī nedaudz, bet atšķiras no Unity (RedHat bezmaksas distribūcijas Fedora jaunākā versija piedāvās šo vidi kā noklusēto, tā iznāks maija beigās, šeit var lejupielādēt šis versijas betas dzīvo sistēmu izmēģināšanai un salīdzināšanai). Jāpiezīmē ka abas grafiskās čaulas Unity un GNOME Shell "stāv" uz pārējās vides (GNOME un GTK+ bibliotēkas) pleciem un Canonical sola, ka tai nav plānu atdalīties ar savu GNOME versiju un nākošajos Ubuntu laidienos šā gada rudenī un nākošā gada pavasarī tā izmantos jau jaunā GNOME 3 iespējas (kas starp citu ir daudz piemērotākas Unity funkcionalitātes nodrošināšanai nekā stabīlā, bet funkcionāli nepilnīgā vecā versija).
Lai arī daudzi lietotāji saskata šādā sācencībā lielus trūkumus kā vides fragmentāciju, kopumā programmu palaišana un izskats abās vidēs nemainās un arī ieplānotie attīstības virzieni ir ļoti līdzīgi. Tāpēc manuprāt šis ir patīkami satraucošākais laiks GNOME pastāvēšanas vēsturē un ceru ka abu grafisko čaulu draudzīga sacencība novedīs pie ērtākas datora lietošanas mums visiem. Arī ceru, ka rūpīgi izstrādātā Unity vide neliks vilties gan jaunpienācējiem, gan "vecajiem bukiem".