2008-02-19

Iz vecmātes krājumiem jeb kā es woody piespiedu bacula mīlēt

Vispirms nezinātajiem par personāžiem - woody šajā gadījumā ir Debian 3.0 izlaidums (un jā, tā ir atsauce uz Toy Story), kas iznāca nu jau tālajā 2002. gadā. Kā stabīlā Debian "relīze" tā vairs nav, tāpēc repozitoriji nav tik viegli sameklējami. Nerunājot par sevišķi kompilētām pakotnēm kā Bacula, kuru eksistenci speciālos repozitorijos priekš woody var tikai nojaust pēc tekstiem tīmeklī, jo paši repozitoriji sen vairs neeksistē.

Vispirms jāsaka paldies Debian par veco izlaidumu pakotņu krātuvju saglabāšanu uz speciāliem serveriem. Palīdzēja arī divas krātuves ar bacula un debconf uzkompilētiem tieši priekš Woody. Woody instalācijas CD attēlus var iegūt šeit, ja ir pamēģināt vispirms uz kādas vecākas kārbas, kā es to darīju.

Īsais variants ir sakraut visu /etc/apt/sources.list, apt-get update, apt-get install bacula-common bacula-fd vai ko jums tur vajag uzlikt. Lēnais ir likt forsēti par .deb pakotnei (ja nevar aktivizēt apt-get vai ir cita veida problēmas).

Patīkami, ka "sources" eksistence nodrošināja zināmu drošības sajūtu, ka woody bez sava "failu uzsūcēja" nepaliks. Gods un slava Debian un Ubuntu izstrādātājiem.

p.s. protams, šo visu uz nopietniem produkcijas serveriem lietojiet, ja spējat sekot drošības jaunumiem attiecīgajos kanālos. Ja nē, labāk lietot sarge, etch vai Dapper.

2008-02-08

Tiem, kuriem pašiem patīk ķimerēties ap kerneli

Tiem, kuriem patīk pašiem ķimerēties ap kerneli, reizēm gribās atmest initrd (failsistēmas attēls, kurā tiek ielikti modulārie iekārtu moduļi + failsistēmiņa ar pāris noderīgiem rīkiem) un atstāt visu smukā, vienkāršā kernelī. Tad ir jāņem vērā tas, ka Ubuntu/Debian pēdējie laidumi tam nav īsti domāti, tāpēc pēc noklusējuma šāda kerneļa izmantošana beigsies ar kodola "nosalšanu" un paziņojumu "Unable to open an initial console". Lai to salabotu, ir jāveic šādas darbības:
* Ielādējamies ar LiveCD, konsolē sudo bash, piemontējam pamatkatalogu zem /target
* Sameklējam un ieejam katalogā /target/dev
* Uztaisam ls -lah un redzam, ka tas ir tukšs (Šo direktoriju piemontē un "piedrazo" udev dēmons)
* Izveidojam divas nodes sistēmai, lai tā neapjuktu initrd "trūkuma" gadījumā:
mknod -m 660 console c 5 1
mknod -m 660 null c 1 3
* Restartējamies un ielādējam jauno kerneli

Mana rekomendācija gan ir visu veidot modulāri un veidot initrd failus, jo uz to būvējās visa Debian/Ubuntu sistēma. Mazo kerneli ir jēga veidot mazajām iekārtām - PDA, plaukstdatoriem, mobilajiem telefoniem.