2010-07-18

Kartē atzīmējot Cēsis

Ir pagājusi vairāk nedēļa kopš pasākuma un gribējās padalīties iespaidos un pateikties visiem, kas bija ieradušies pirmajā nopietnajā OpenStreetMap Latvijas kopienas organizētajā kartes veidošanas pasākumā (jeb mapping party) Cēsīs. Lai arī tuss sanāca īsāks nekā plānots, tas "iestartēja" Cēsu kartēšanu ar pamatīgu jaudu - un par to liels prieks. Kopā bija ieradušies apmēram 10 cilvēki. Pasākuma sākumā vispirms iepazināmies ar šī brīža stāvokli Cēsīs, tad pieredzējušie kartētāji kā Ričards un Viesturs iepazīstināja visus ar pamatnoteikumiem un veidu, kā tiek vākta informācija par apkārtni - ielu nosaukumi, māju numuri, gājēju pārejas, ielu statuss, nogriešanās vai iebraukšanas liegumi, un protams - informācijas punkti (angliski zināmi kā POI - Point Of Interest). Jautājumu sesijas laikā man pašam radās atziņa, ka ir jāveido dokumentācija iesācējiem latviešu valodā, pēc kuras varētu viegli vadīties un viss nebūtu jāstāsta 100 reizes (turklāt katru reizi kaut ko piemirstot piebilst). Lai nu kā, pēc garām runām par tagošanu un komandu sektoru sadalīšanas ķērāmies pie darba. Pašai kartēšanai daudz laika neatvēlējām, taču pasākuma mērķis nebija vienā piegājienā pacelt visu iespējamo - Cēsīs ir divi aktīvi kartētāji Jānis un Kārlis, kuri ikdienas darbos garām staigājot izdarīs daudz vairāk - bet galvenokārt parādīt, kā tas viss notiek.

Mēs ar Viesturu izvēlējāmies paklaiņot pa Festivāla un Akmens ielu rajonu. Pārliecinājāmies, ka Cēsinieki ir kārtīgi pastrādājuši, zīmējot ielas un to nosaukumus - tādējādi vien atlika vērot apkārti, piefiksēt zonējumu, braukšanas ierobežojumus, ceļu virsmas un māju numurus un citus sīkumus. Šoreiz bijām apbruņojušies ar informatīvu materiālu, ja nāktos skaidroties ar kādu dusmīgu privātmājas saimnieku. Taču lai arī mūsu māju numuru fotografēšanu pavadīja domīgi skatieni, šoreiz bez tā iztikām. No otras puses, ar informāciju sagatavota šāda tikšanās var izvērsties arī pozitīvi, informējot cilvēkus par brīvi pieejamo un labojamo karti.

Tā kā citi bija ar divām vai četrām riepām zem sēžamvietas, apbraukātā un apstaigātā teritorija bija diezgan iespaidīga. Vēl arī jāpiezīmē, ka pirms pasākuma nopirkām no LĢIA ortfoto Cēsīm, Ikšķilei un Valmierai. Rezultātā mums nebija jāuztraucas tik daudz par GPS "treisu" precizitāti, kā par to esamību vispār - jo ir vietas, kur lidmašīnas fotoaparātu modrā acs vienkārši nevar izspiesties cauri (lielas meža takas, ceļi mežā, mājas, kas aizslēpušās aiz kupliem kokiem). Cilvēki arī izmēģināja "GPS + digitālais fotoaparāts" salikumu, un bija ļoti pārsteigti par JOSM redaktora spēju salikt fotogrāfijas tur, kur nepieciešams pēc GPS ceļa.

Pēc pusotras stundas aktīvas kartēšanas atgriezāmies norunātajā sākumpunktā pie Cēsu pils muzeja un devāmies uz Cēsīs manuprāt vienu no labākajām kafejnīcām 'Cafe Popular' apkopot iespaidus un rezultātus. Tā nu košļājot ļoti garšīgās picas demonstrējām izstaigātos ceļus un fotouzņēmumus. Galvenokārt parādījām, kā apstrādāt iegūtos datus, kā sasaistīt fotokameras pulksteni ar GPS laiku, pēc kā vadīties, tagojot datus, u.c. īstenu OSM kartētāju paņēmienus. Ir skaidrs, ka ar vienā šādā sesijā pilnīgi visu izskaidrot nav iespējams, bet cerams, ka tas deva iniciatīvu meklēt papildus informāciju.

Kopumā esmu apmierināts ar to, ko iespējām šajā pasākumā salīdzinoši īsā laikā. Arī priecē Cēsu kartētāju entuziasms un interese pašā procesā. Lai arī ik pa brīdim kopienā izskan protesti par ortfoto izmantošanu, jo tie gandē kartēšanas prieku, nepiekritīšu, jo ortfoto dod diezgan labu precizitāti "tam, kas tur lejā", bet nu galīgi nepasaka, kas "tas" tāds ir. Līdz ar to kartēšana ar kājām vai riteņiem izvēršas par interesantu faktu medīšanas spēli, un ievietotie dati kartē ir daudz uzticamāki, jo ir precīzāki, kas padara ar kājām veikto ģeogrāfisko datu "aptauju" daudz vērtīgāku.

Ceru nākošo pasākumu izvērst Ogrē, kas visticamāk notiks augusta pēdējās nedēļās. Sekojiet informācijai - un labu jums kartēšanu!

3 komentāri:

Pēteris Krieviņš teica...

Nu pa skaisto :) Bet par manuāli taisnība. Ja tas būtu latviskots un pieejams publiski, nebūt desmit jautājumi :)

Lafriks teica...

Žēl, ka man nesanāca laiks aizbraukt, cerams uz nākošo izdosies tikt :)

Anonīms teica...

You have hit the mark. In it something is also to me it seems it is good idea. I agree with you.