2010-12-12
Kas notika vakar - OpenStreetMap Latvijas kopienas sanāksme #2
Vakar notika nu jau otrā OSM kopienas sanākšana šajā gadā, kurā mēs diskutējām, runājām un dalījāmies idejās un padomos kā labāk veidot OpenStreetMap karti. Paldies visiem, kas bija par klātbutni un idejām. Sausais atlikums - esmu sācis veidot OpenStreetMap iesācējiem draudzīgu dokumentāciju, kuras progresu var redzēt šeit, kā arī papildināt un attīstīt Latvija OSM Wiki lapu. Viesturs Zariņš ir apzinājis, kas un kā notiek ar teritoriju detaļplānojumu importu un kas jāņem vērā, tos ieviešot OSM kartē. Otrs karstākais jaunums protams ir Bing ortfoto attēli un atļauja tos izmantot OSM kartes veidošanā. Apzinājām šajos ortfoto Latvijā vislabāk attēlotās teritorijas, kā arī skaidrojām, ko darīt ar nobīdi, kas ir novērojama gandrīz visās vietās (salīdzinoši LĢIA ortfoto, ko esam iepirkuši pērn un šogad, ir ļoti labi piesaistītas koordināšu tīklam). Par spīti visiem šķēršļiem Pēteris Caune (aka cuu508) demonstrēja pirmos praktiskos ieguvumus - Rīgas Ķengaraga ēku konturu zīmējumu. Katrā ziņā Bing ir izmantojams, bet ir jāseko līdzi, cik ļoti sakrīt jau uzzīmētās ielas ar ortfoto redzamajām, un ja tās ļoti atšķiras, izmantojot redaktoru funkcionalitāti, šie attēli jāpieskaņo kartei (nevis otrādi).
Plaši arī diskutējām par sabiedriskā transporta tagošanu kartē un klātesošie tika iepazīstināti ar OpenStreetMap Eiropas veidotāju detalizēti izstrādāto sabiedriskā transporta tagošanas shēmu, kas, lai arī oficiāli vēl nav apstiprināta, tiek izmantota, lai attēlotu ļoti daudzās Eiropas lielajās pilsētās (Šeit arī atrodams labs šīs shēmas diskusiju dokuments, kurā atrodama plaša analīze un iespējamo pieturvietu shēmas). Šie abi dokumenti ir radušies, paplašinot un attīstot 'Unified stoparea' ierosinājumu.
Beigās ar prieku varu atzīt, ka šis gads OSM Latvijas kopienai ir bijis ražīgs. Cerams ka turpināsim tādā pašā garā nākošgad. Ja vēlies piedalīties, nāc un darbojies! Darāmā pietiks visiem :)
2010-12-10
OpenSteetMap kopienas sanāksme
Aicināti arī tie, kas ir tikai dzirdējuši, kas tas tāds OpenStreetMap ir un grib uzzināt vairāk. Gaidīsim!
p.s. protams, tas viss notiek LU Linux Centrā, Raiņa bulvārī 19
2010-09-10
Ubuntu podkāsts #1
Kritika un ieteikumi (tie kuri nepaspēja Twitterī izteikt savu sāpi) - komentāros.
2010-08-13
Cik vienkārši nopirkt klēpjdatoru ar labu Ubuntu Linux atbalstu
Sakarā ar Google Summer Of Code aktīvo tuvošanos finišam ir radusies nepieciešamība sasparoties. Tiesa, ir arī socializēšanās plāni kā braukšana pie māsas un svaiņa uz Cēsīm, kā arī pēc tam kurss tiks uzņemts uz Tūju. Tā kā pārbraucieni daudz, toties laika maz, klēpjdators vajadzīgs kā ēst Google Summer of Code otras puses pabeigšanai. Šim nolūkam ilgi štukoju, domāju, beigās tomēr apciemoju "RD Electronics" vietējā supermārketā Daugā. Kas mani patīkami ir pārsteidzis, ka praktiski visi klēpjdatori tiek piedāvāti bez Windows (tiesa, ar Lypus Linux, kas nekādu lielo godu nedara), un kas pats interesantākais - ORDI darbvirsmas datori ar Ubuntu Linux. Tad nu atvēlēju daļu no jau pārskaitītās Google Summer of Code naudiņas un piepildīju sen loloto sapni. Tiesa, drusku sirds drebēja, jo Acer Aspire pagātnē ir drusku bijusi "fail" statusā attiecībā uz Linux darbvirsmas atbalstu.
Taču mājās atnākot, "atsūknējot" Ubuntu Linux ISO un ieripinot to USB zibatmiņā ar iebūvēto USB startēšanās disku veidotāju, tiku patīkami pārsteigts. Pirmām kārtām, absolūti viss strādāja - sākot no grafiskās kartes, platā ekrāna, klaviatūras funkciju taustiņiem un beidzot ar bezvadu tīkla adapteri. Praktiski pieslēdzos mājas bezvadu tīklam, palaidu instalatoru un aizgāju paēst vakariņas.
Datora modelis zināšanai ir Acer Aspire 5738ZG. Tam ir ATI Mobility Radeon ar 1 GB atmiņu, atbalstīts gan radeon (brīvajā draiverī), gan fglrx (spēļu baudītājiem, jo radeon ne visus 3D trikus māk). Atšķirība no Intel video kartēm ir tāda, ka šai šis gigabaits ir uz visiem laikiem. Tam ir Atheros AR928X bezvadu adapteris, kas tiešām ir labi atbalstīts kernelī. Pārējie dzelži nāk no Intel, kurš par spīti visam vilties neliek. Strādā iesnaudināšana.
Kopumā - ļoti laba sajūta.
2010-07-18
Kartē atzīmējot Cēsis
Mēs ar Viesturu izvēlējāmies paklaiņot pa Festivāla un Akmens ielu rajonu. Pārliecinājāmies, ka Cēsinieki ir kārtīgi pastrādājuši, zīmējot ielas un to nosaukumus - tādējādi vien atlika vērot apkārti, piefiksēt zonējumu, braukšanas ierobežojumus, ceļu virsmas un māju numurus un citus sīkumus. Šoreiz bijām apbruņojušies ar informatīvu materiālu, ja nāktos skaidroties ar kādu dusmīgu privātmājas saimnieku. Taču lai arī mūsu māju numuru fotografēšanu pavadīja domīgi skatieni, šoreiz bez tā iztikām. No otras puses, ar informāciju sagatavota šāda tikšanās var izvērsties arī pozitīvi, informējot cilvēkus par brīvi pieejamo un labojamo karti.
Tā kā citi bija ar divām vai četrām riepām zem sēžamvietas, apbraukātā un apstaigātā teritorija bija diezgan iespaidīga. Vēl arī jāpiezīmē, ka pirms pasākuma nopirkām no LĢIA ortfoto Cēsīm, Ikšķilei un Valmierai. Rezultātā mums nebija jāuztraucas tik daudz par GPS "treisu" precizitāti, kā par to esamību vispār - jo ir vietas, kur lidmašīnas fotoaparātu modrā acs vienkārši nevar izspiesties cauri (lielas meža takas, ceļi mežā, mājas, kas aizslēpušās aiz kupliem kokiem). Cilvēki arī izmēģināja "GPS + digitālais fotoaparāts" salikumu, un bija ļoti pārsteigti par JOSM redaktora spēju salikt fotogrāfijas tur, kur nepieciešams pēc GPS ceļa.
Pēc pusotras stundas aktīvas kartēšanas atgriezāmies norunātajā sākumpunktā pie Cēsu pils muzeja un devāmies uz Cēsīs manuprāt vienu no labākajām kafejnīcām 'Cafe Popular' apkopot iespaidus un rezultātus. Tā nu košļājot ļoti garšīgās picas demonstrējām izstaigātos ceļus un fotouzņēmumus. Galvenokārt parādījām, kā apstrādāt iegūtos datus, kā sasaistīt fotokameras pulksteni ar GPS laiku, pēc kā vadīties, tagojot datus, u.c. īstenu OSM kartētāju paņēmienus. Ir skaidrs, ka ar vienā šādā sesijā pilnīgi visu izskaidrot nav iespējams, bet cerams, ka tas deva iniciatīvu meklēt papildus informāciju.
Kopumā esmu apmierināts ar to, ko iespējām šajā pasākumā salīdzinoši īsā laikā. Arī priecē Cēsu kartētāju entuziasms un interese pašā procesā. Lai arī ik pa brīdim kopienā izskan protesti par ortfoto izmantošanu, jo tie gandē kartēšanas prieku, nepiekritīšu, jo ortfoto dod diezgan labu precizitāti "tam, kas tur lejā", bet nu galīgi nepasaka, kas "tas" tāds ir. Līdz ar to kartēšana ar kājām vai riteņiem izvēršas par interesantu faktu medīšanas spēli, un ievietotie dati kartē ir daudz uzticamāki, jo ir precīzāki, kas padara ar kājām veikto ģeogrāfisko datu "aptauju" daudz vērtīgāku.
Ceru nākošo pasākumu izvērst Ogrē, kas visticamāk notiks augusta pēdējās nedēļās. Sekojiet informācijai - un labu jums kartēšanu!
2010-07-01
OpenStreetMap Cēsis 2010 - 10. - 11. jūlijs
Drusku haotiski, bet tiek organizēts pirmais OpenStreetMap Latvijas kopienas atvērtais pasākums Cēsīs, 10. - 11. jūlijā (nākošās nedēļas nogalē). Šobrīd pateicoties pāris kopienas aktīvistiem, Cēsis OSM kartē sāk izskatīties arvien skaistāk. Pasākuma scenārijā ir ne tikai palīdzēt un papildināt jau paveikto, bet arī iepazīstināt jauniesācējus ar OSM kartēšanas un tagošanas paņēmieniem, diskutēt par OSM Latvijas kopienas attīstību un plāniem, kā arī vienkārši izbaudīt intelektuāla tusiņa burvību.
Sīkāka informācija par pasākuma plānu tiks publicēta nākošās nedēļas sākumā.
Semināra "Ubuntu Linux un Windows savietojamība - problēmas un risinājumi" runātāji un tēmas
Sākam 10:00
* Pēteris Krišjānis un Rudolfs Mazurs - Resursu koplietošana
izmantojot Samba programmatūru
* Rudolfs Mazurs - Skolas datora tīkla pārcelšana uz Ubuntu Linux
* Pēteris Krišjānis - Ar ko aizstāt Microsoft Exchange plānošanas un
e-pasta sistēmu?
* Aigars Mahinovs - Alternatīvo klientu pieslēgšana Microsoft Exchange
Pauze 12:00
* Linards Liepiņš - Windows programmu darbināšana Ubuntu Linux vidē
* Kārlis Šteinbergs - Grāmatvedības programmatūras piemērošana darbam
Linux vidē izmantojot Wine
* Gints Polis - Grāmatvedības programmatūra Horizon Ubuntu Linux vidē
Pauze 15:00
Diskusija, jautājumi un atbildes
2010-06-22
Autortiesības, AKKA/LAA un nauda
p.s. jā, autortiesības ir svarīga tēma atvērtajam pirmkodam :)
2010-06-02
Seminārs "Ubuntu Linux un Windows savietojamība - problēmas un risinājumi"
Plašāka informācija par runātājiem un skartajām tēmām vēl sekos!
2010-05-13
Valve Steam izplatīšanas platforma un spēles oficiāli būs pieejamas Linux videi
Tātad, leģendārās spēļu sērijas 'Half-Life' izstrādātājs Valve ir izlaidusi 'Steam' programmatūras izplatīšanas platformu un spēles Mac OS X videi, portējot arī 'Source' grafisko dzinēju uz OpenGL (oriģināli Windows platformai tika izstrādāta Direct3D versija). Līdz ar šo laidienu ir arī oficiāli apstiprināts, ka Linux versija šim komplektam tiks izlaista vasaras beigās - t.i. šā gada augustā. Interesanti ir arī tas, ka līdz šim daudzi man zināmi lietotāji kā galveno argumentu Windows paralēlai lietošanai ir minējuši tieši Valve spēles 'Counterstrike: Source', 'Team of Fortess 2', un protams 'Half-Life 2' sērijas spēļu nepieejamību dabiskajā variantā Linux videi. Tagad šāda iespēja tiks dota. Ir arī pirmās atsauksmes, ka salīdzinot ar emulēto (parasti Direct3D => OpenGL emulācija) versiju OpenGL versija OS X vidē izskatoties vienkārši pasakaini.
Vai šī ir indikācija, ka PC spēļu izstrādāji sāk saprast, ka viņu potenciālais tirgus ir arī Mac OS X un Linux vides lietotāji? Redzēsim. Katrā ziņā šī ir ļoti svarīga ziņa gan Linux vides faniem, gan regulāriem lietotājiem, gan arī komerciālās programmatūras izstrādātājiem.
p.s. jā, viena svarīga detaļa - ja jums ir jau Windows Steam klients iepirkts ar spēlēm, jums nekas nebūs otreiz jāmaksā par Mac vai Linux klienta lietošanu. Ļoti patīkami un reti mūsdienu komercprogrammatūras pasaulē.
2010-04-27
Jaunā Ubuntu Linux ir klāt! Iepazīstieties ar gaišo lūsi!
Ubuntu kopiena sadarbībā ar Canonical piedāvā kārtējo Ubuntu Linux ilgtermiņa atbalsta versiju 10.04, sauktu par “Lucid Lynx” jeb gaišo lūsi. Šajā operētājsistēmā ir pieejama visa mājai, darbam un skolai vajadzīgā programmatūra. Tajā iekļautas jaunākās atvērtā pirmkoda programmas un tehnoloģijas, no Mozilla Firefox un OpenOffice.org līdz Linux kodolam.
Ubuntu Linux 10.04 ir veidota kā sociāla platforma – integrētās lietotnes Gwibber un Empathy padara ērtāku publisko un privāto saziņas tīklu, tai skaitā Twitter, Facebook, MSN un Google Talk, lietošanu.
Šajā versijā Canonical piedāvā arī jaunos Ubuntu One tiešsaistes produktus: sinhronizēto datu glabātuvi katram Ubuntu lietotājam un digitālās mūzikas veikalu, kas atrodams ne tikai tīmeklī, bet arī Ubuntu mūzikas atskaņotāja saskarnē.
Protams, ir arī rīki mācību un biroja darbam, tai skaitā OpenOffice.org jaunākā versija, daudz ātrāka un ar uzlabojumiem, kas Microsoft Office lietotājiem atvieglos pāriešanu uz brīvo programmatūru.
Ubuntu Linux ir labs latviešu valodas atbalsts – latviskota saskarne, ir zilbjdales un pareizrakstības rīki latviešu valodai OpenOffice.org un citās programmās. Saskarnes valodu ir viegli nomainīt arī pēc instalēšanas. Pateicoties Ubuntu Latvijas kopienas darbam, Ubuntu Linux saskarnes tulkojums kļuvis pilnīgāks un precīzāks.
Daudzi tehnoloģiskie jauninājumi nav acīmredzami, bet nodrošina labāku lietojamību – piemēram, iPhone un iPod Touch atbalsts mūzikas atskaņotājos. Liels darbs ir ieguldīts profesionāļiem paredzētajā Ubuntu Server, atstrādājot virtualizācijas atbalstu, kas noder arī mākoņskaitļošanā.
Lai redzētu, dzirdētu, aptaustītu Ubuntu Linux un uzzinātu ko vairāk par Ubuntu Linux Latvijā, esat gaidīti 30. aprīlī plkst. 16:00 Latvijas Universitātes Linux Centrs datorklasē, Rīgā, Raiņa bulvārī 19.
2010-03-18
Latvijas Ubuntu Global Bug Jam 27. martā
27. martā LU Linux centrā notiks divi pasākumi vienā – Ubuntu Global Bug Jam Latvijas daļa un installfests. Global Bug Jam ir pasākums, kurā piedalīties ir aicināti interesenti, speciālisti, studenti, lai meklētu kļūdas Ubuntu Lucid Lynx testēšanas versijā. Cilvēki, kas grib uzzināt par Ubuntu Linux, vai kuri grib atrisināt kādu konkrētu problēmu ar Ubuntu Linux tiek aicināti nākt uz šī pasākuma otro daļu no pulksten 14:00 līdz 16:00. Pasākuma būs kafija un bulciņas ar Accenture atbalstu.
Ubuntu Global Bug Jam ir globāls pasākums, kura mērķis ir iepazīstināt programmētājus un tulkotājus ar rīkiem, kas tiek lietoti, lai labotu problēmas Ubuntu operētājsistēmā un arī izlabot pēc iespējas lielāku skaitu problēmu īsā laikā. Izstrādātāji, kas grib labot Ubuntu problēmas vai iemācīties kā labot Ubuntu problēmas, tiek aicināti ierasties 12:00 un palikt līdz 16:00.
Installfest pasākuma sadaļā tiek aicināti visi esošie Ubuntu lietotaji, kuriem ir kādas konkrētas problēmas un arī cilvēki, kas tikai vēl interesējas par Ubuntu Linux. Ja jums ir konkrēta problēma ar Ubuntu Linux ir ieteicams atnest uz pasākumu savu datoru, kurā šo problēmu var atkārtot, lai pasākumā esošie programmētāji varētu noteikt šīs problēmas iemeslu un palīdzētu no novērst. Installfests sāksies 14:00 un turpināsies līdz 16:00.
Ubuntu ir bezmaksas, uz Linux balstīta pilna apjoma operētājsistēma jebkuram personālajam datoram, serverim un portatīvajai iekārtai. Tās standarta komplektā iekļautas visas nepieciešamās programmas, lai strādātu ar tekstiem, attēliem, elektronisko pastu un Internetu, kā arī jūs varat instalēt papildus programmatūru dažādiem nolūkiem. Pasaulē to šobrīd jau lieto vairāk kā 8 miljoni cilvēku, un to legāli bez maksas var lietot gan mājās, gan komerciālās un nekomerciālās organizācijās.
LU Linux Centrs ir izveidots Latvijas Universitātes Datorikas fakultātē. Linux Centra darbības mērķi ir: popularizēt atvērtā pirmkoda (Open Source) programmatūras, tai skaitā, Linux operētājsistēmas un citu atvērto tehnoloģiju iespējas un priekšrocības; piedalīties LU studiju procesā un īstenot lietišķo IKT pētījumu projektus, tajos izmantojot un attīstot atvērtās tehnoloģijas; sekmēt APP pieejamību Latvijā un pasaulē.
2010-03-05
Empathy izmantojot SOCKS
Tātad, konsolē:
socksify /usr/lib/telepathy/telepathy-gabble &
empathy
Pāris paskaidrojumi:
* Pirms tam jābūt likvidētiem jebkuriem empathy un telepathy procesiem, izņemot mission-control.
* socksify ir dante-client programma, kas nodrošina SOCKS neatbalstošu lietotņu izlaišanu caur SOCKS serveri, tām to nezinot. Konfigurācija /etc/dante-client.
* Empathy/Telepathy džeki sola SOCKS atbalstu, bet ne uz Lucid, tā kā būs jāiztiek ar šādu variantu;
* Attiecīgi telepathy-idle būs IRC, butterfly - MSN, utt.